Jdi na obsah Jdi na menu
 


říjen 2011 - výcvik odřadu UNSAS

Od 17. do 21. října se v prostoru VVP Březina (Vyškov) konalo cvičení záchranného odřadu UNSAS. Tento odřad je primárně tvořen příslušníky olomoucké záchranné roty, Rakovničtí provádí potřebné doplnění.

Cvičení bylo zaměřeno na rozsáhlé nasazení záchranného odředu ve fiktivní zemi, která byla postižena přírodní pohromou. K tomu byly ale přidány mnohé další lokální nehody, které si vyžadovaly rozptýlení sil a prostředků a vedly tak k tomu, že úkoly byly plněny v menších počtech, než je obvyklé. To samozřejmě zvyšovalo psychickou zátěž záchranářů. Scénáře nehod byly velmi nápadité, vedly k nutnosti využívat pozemní, vodní i lanové cesty a kladly tak na zasahující velké nároky. Velmi důležitým faktorem  bylo nasazení cca 25 figurantů, jejichž často hrůzostrašná zranění byla profesionálně a na vysoké úrovni namaskována. Figuranti se do svých rolí opravdu vžili, svoje útrapy doprovázeli hlasovým projevem, a to tak věrně, že kdyby se v místě zásahu ocitnul někdo neinformovaný, asi by neváhal volat linku 112. Ke slovu se dostaly čluny, norné stěny, bourací kladiva i hasiči v přetlakových oblecích.

Zajímavým momentem bylo provedení reálné evakuace základní školy v Pustiměři na Vyškovsku jako důsledek fiktivního zjištění zvýšené úrovně radiace v jedné ze tříd. Žáci z postižené třídy dokonce prošli dekontaminací vč. sprchování (v plavkách, jak je při nácviku takové situace zvykem).

Více informací naleznete zde:

o cvičení na stránkách AČR, na stránkách 15.žb

evakuace školy

maskování zranění

Fotogalerie bude ke shlédnutí zde po dodání fotek ze společné distribuce.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář